סיגל אדלמן

  

סנפשוט לפרשת "תולדות" – ישנן בנות וישנן בנות.

יהודית ובשמת, שמות כל כך יפים ומבטיחים יש לשתי נשותיו של עשיו ובכל זאת, יצחק ורבקה מאוחדים בסלידה מהן. "וַיְהִי עֵשָׂו בֶּן אַרְבָּעִים שָׁנָה וַיִּקַּח אִשָּׁה אֶת יְהוּדִית בַּת בְּאֵרִי הַחִתִּי וְאֶת בָּשְׂמַת בַּת אֵילֹן הַחִתִּי. וַתִּהְיֶיןָ מֹרַת רוּחַ לְיִצְחָק וּלְרִבְקָה" (בראשית כו, לד-לה).

מורת הרוח המשותפת מעידה כי בנקודה זו של הקמת בית ובחירת בת זוג ראויה,  תפיסת העולם של יצחק ורבקה היא דומה, וזה מסביר את המאמץ הרב שהושקע בחיפוש אחר בת זוג ליצחק, דווקא מארצו ומולדתו של אברהם.
רבקה משתמשת באותה נקודת אחדות שקיימת בינה ליצחק בנושא זה, כשהיא רוצה להרחיק את יעקב מעשיו: "וַתֹּאמֶר רִבְקָה אֶל יִצְחָק קַצְתִּי בְחַיַּי מִפְּנֵי בְּנוֹת חֵת אִם לֹקֵחַ יַעֲקֹב אִשָּׁה מִבְּנוֹת חֵת כָּאֵלֶּה מִבְּנוֹת הָאָרֶץ לָמָּה לִּי חַיִּים" (כ"ז, מ"ו).   

 איפה השמות היפים של נשותיו של עשיו? בשמת, יהודית? אין שמות. יש רק "בנות חת." אין להן זהות אישית. הן נתפסות וכנראה נוהגות כ"בנות הארץ".

 יצחק נענה לרבקה. הוא קורא ליעקב בנו ומצווה אותו ללכת לביתו של בתואל, ולקחת לו אישה מבנותיו של לבן. עכשיו כבר אין צורך ב"בחינות כניסה" למציאת בת הזוג הראויה. ההנחיה היא פשוטה וברורה: בת-דוׄד.
עד עכשיו לאורך הפרשה, הבנים המתרוצצים בקרבה של רבקה, הובילו לפיצול ושוני בין נטיות הלב של יצחק מול אלו של רבקה, כמו למשל העדפותיהם השונות את ילדיהם: "וַיֶּאֱהַב יִצְחָק אֶת-עֵשָׂו, כִּי-צַיִד בְּפִיו; וְרִבְקָה, אֹהֶבֶת אֶת-יַעֲקֹב ". (בראשית, כה, כח) . אותו היחס השונה יגרום גם לניגוד אינטרסים ופעולות הערמה של רבקה ויעקב על יצחק ועשיו.
אבל כאן, כשזה נוגע לזוגיות של בניהם, רבקה ויצחק מתאחדים ומדברים בקול אחד: "וַיִּשְׁמַע יַעֲקֹב אֶל אָבִיו וְאֶל אִמּוֹ וַיֵּלֶךְ פַּדֶּנָה אֲרָם." (כ"ח, ז').

ייתכן ואותה אחדות שבין הוריו, תשמש ליעקב את מקור הכוח שיזדקק לו במהלך השנים הארוכות והקשות שמצפות לו. כמובן שברכת יצחק תלווה אותו, שאלוקים עוד יכרות עמו ברית ויסייע בידו, אבל ייתכן גם שהעובדה שאביו ואמו היו מאוחדים יחד בשלחם אותו למצוא לו אישה מבנותיו של לבן, האחדות הזו היא כמעט הצֵידׇה היחידה איתה יצא יעקב לדרך.
אני מאחלת לכולנו שבדרכים הארוכות בהן אנחנו הולכים, לעיתים לבד, שנרגיש ונדע שאבא ואמא מלווים אותנו, מאוחדים ולו לרגע, באהבתם ודאגתם לנו, וברכתם תלווה ותעניק לנו את הכוח להצליח בדרכנו. 

 


Go Back  Print  Send Page
כל הזכויות שמורות ©
לייבסיטי - בניית אתרים