סיגל אדלמן

  

סנפשוט ליום הכיפורים
 

רגע לפני הכניסה ליום הדין ובתוך שבוע בו התחדש הטרור, מהדהדות מילותיו של משה רבנו בפרשה הקודמת: "חִזְקוּ וְאִמְצוּ, אַל-תִּירְאוּ וְאַל-תַּעַרְצוּ מִפְּנֵיהֶם: כִּי ה' אֱ-לֹהֶיךָ, הוּא הַהֹלֵךְ עִמָּךְ לֹא יַרְפְּךָ, וְלֹא יַעַזְבֶךָּ". (דברים לא, ו).
עׅם ולמרות חולשותיו של עם ישראל, מעלותיו עולות על חסרונותיו והקשר ההדוק בינו לה' עמד לנו לאורך כל הדורות. ריבונו של עולם, כפי שהבטיח לנו פעמים רבות בתורה, יישאר איתנו ויסייע  גם בעתות משבר.
משה רבנו שולח לעברנו קריאה שעל פניו נראית כתוכחה קשה: "כִּי אָנֹכִי יָדַעְתִּי אֶת-מֶרְיְךָ, וְאֶת-עָרְפְּךָ הַקָּשֶׁה" (שם, שם, כז). זה נשמע כנזיפה בלבד, התכונות של המרדנות והעקשנות של עם ישראל הכשילו אותו לא פעם, אלא שבהתבוננות נוספת ניתן לקרוא בין השורות עצה חשובה: שים לב עם ישראל, יש בך תכונות בעלות עצמה אדירה. בשימוש לא נכון עם אותן התכונות אתה אמנם עלול לחטוא, אבל אם תְתעֵל אותן למקומות הנכונים, אזי קשיות העורף והיכולת למרוד יהפכו למעלות ולמשאב של כוח.
יש בך היכולת למרוד ברוׄע ולהיעזר באותה קשיות העורף, על מנת לעמוד כצוק איתן מול גלי הטרור וההתנכלויות השונות לאורך כל הדורות.
למשל, למרות שהבריטים אסרו על עליה לארץ ישראל ובניית ישובים חדשים, עם אותן התכונות של עקשנות ואי-ציות, העברנו בחשאי יהודים לארץ ובנינו בלילות ישובי חומה ומגדל. למרות שניסו לאסור עלינו במרוצת הדורות את שמירת המצוות, התעקשנו לקיים אותן ולעמוד על זכותנו לחיות כיהודים
ביום הכיפורים, זמן שבו השערים פתוחים והקשר עם ריבונו של עולם הוא קרוב מתמיד, נוכל לבקש מה', אבינו מלכנו, שלא ירפה ולא יעזוב אותנו, ויעזור לנו לעשות שימוש נכון ומיטיב בתכונות האישיות ובנטיות הנפש שנטע בתוכנו. 


Go Back  Print  Send Page
כל הזכויות שמורות ©
לייבסיטי - בניית אתרים