סיגל אדלמן

  

סנפשוט לפרשת "חיי שרה" – מהו התנאי לבניית קׅרבה על פי רבקה?

אליעזר, עבד אברהם, נשלח לחפש אישה ליצחק, בנו של אברהם.
 אברהם נמצא בארץ כנען אבל האישה צריכה להיות מהארץ ומהעיר בה גדל אברהם. זה התנאי היחיד: "כִּי אֶל-אַרְצִי וְאֶל-מוֹלַדְתִּי תֵּלֵךְ; וְלָקַחְתָּ אִשָּׁה לִבְנִי לְיִצְחָק. " (בראשית כד-ד).

קצת משונה לכאורה. האם זה כל מה שחשוב? מקום המגורים? מה עם מידות? אישיות? משפחה? מעמד?

אליעזר עבד אברהם וודאי התחבט בשאלה הזו במהלך דרכו הארוכה אל ארם נהרים, ונראה כי אט אט הבין מה נדרש ממנו.
הוא מגיע לעירו של נחור, אחיו של אברהם, עומד ליד המעיין, מתפלל אל ה' ומבקש ממנו שיעשה חסד עם אדונו, אברהם. הוא מבקש סימן היכר של הנערה המיועדת: "וְהָיָה הַנַּעֲרָ, אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיהָ הַטִּי-נָא כַדֵּךְ וְאֶשְׁתֶּה, וְאָמְרָה שְׁתֵה, וְגַם-גְּמַלֶּיךָ אַשְׁקֶה--אֹתָהּ הֹכַחְתָּ, לְעַבְדְּךָ לְיִצְחָק, וּבָהּ אֵדַע, כִּי-עָשִׂיתָ חֶסֶד עִם-אֲדֹנִי." (שם פס יד). המילה חסד חוזרת באותו הקטע חמש פעמים.
חסד היא התכונה המאפיינת את אברהם אבינו. יתכן כי אליעזר מחפש אישה שהיא בת דמותו של אברהם איש החסד. מחפש ומוצא ברבקה, שממהרת להשקות גם אותו וגם את גמליו. בדומה לזריזות שהפגין אברהם כשארח את המלאכים.

אפשר ללמוד כאן על החשיבות הגדולה של הארץ, העיר והמשפחה בעיצוב אישיותו והנהגותיו של האדם. אפשר לדבר על זוגיות, על התאמה ועולם ערכים משותף, אבל נראה כי כדאי להתבונן שוב על החשיבות העצומה של המידה הזו - חסד. חסד זו היכולת לראות את הקושי של האחר, ולנסות ולתת לו מה שהוא זקוק לו, בגבולות המותר והראוי. אם הוא צמא למים אז כדאי להשקות אותו, אם הוא צמא לקשר גם חיוך יעזור. בסופו של דבר אולי זה היסוד הראשון בזוגיות - היכולת לתת.

אני מאחלת לכולנו שנדע לשאוב מתוך המשאבים שלנו, איש ואישה ומשאביהם שלהם, על מנת "להשקות" ולהעניק לסובבים אותנו. 

 


Go Back  Print  Send Page
כל הזכויות שמורות ©
לייבסיטי - בניית אתרים