סיגל אדלמן

  
סנפשוט לפרשת "ואתחנן" – למה משה רבינו מסורב עלׅיה?
 
מתי אנחנו מתחננים? כשאנו כמעט נואשים אבל עדיין יש תקווה.
משה רבנו רואה את "הארץ הטובה", כלשונו, פרושה לפניו - והוא מנוע מלהיכנס אליה!
הוא משתף אותנו בתחנוניו לריבונו של עולם: "וָאֶתְחַנַּן, אֶל-ה' בָּעֵת הַהִוא, לֵאמֹר. אֲ-דֹנָי ה'... אֶעְבְּרָה-נָּא, וְאֶרְאֶה אֶת-הָאָרֶץ הַטּוֹבָה, אֲשֶׁר בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן: הָהָר הַטּוֹב הַזֶּה, וְהַלְּבָנֹן. וַיִּתְעַבֵּר ה' בִּי לְמַעַנְכֶם, וְלֹא שָׁמַע אֵלָי; וַיֹּאמֶר ה' אֵלַי, רַב לָךְ אַל-תּוֹסֶף דַּבֵּר אֵלַי עוֹד, בַּדָּבָר הַזֶּה." דברים ג' , כג-כו).
למה משה רבינו מספר לנו על הרגע האישי והכואב הזה, שבו התחנן אל ה' וקיבל תשובה שלילית?
 ואחרי הכל, מה כבר ביקש? כולם נכנסים לארץ ורק הוא נשאר מאחור.
 כל מי שהתחנן ונתקל בסירוב לתחנוניו, מכיר את הכאב והעלבון שאדם חש כשהדלת נטרקת בפניו. זה עלול להוביל לתחושה של ריחוק, רצון להפנות עורף. ככה? אז שלום, אני הולך!
אומר לנו משה רבינו: גם אני חוויתי את זה אבל לא, אני לא הולך. ריבונו של עולם השיב בשלילה מוחלטת לתחנוניי ואני נשאר עבדו הנאמן.
יש כאן שיעור גדול באמונה ובענווה. ענווה הנובעת מההבנה כי יש מי שמנהל את העולם, וגם אם אני לא מבין את שיקוליו, וגם אם סירובו כל-כך כואב לי – אני מקבל את הגזרה, את ההנהגה שלו.
בנוסף, עלולה להתעורר בליבו של מי שבקשתו נדחתה התחושה ש- "רק אותי הוא דוחה, אז זה סימן שהוא לא אוהב אותי. אולי כי אני לא שווה..."
אנו יודעים כמה משה רבינו, גדול הנביאים, היה מוערך ואהוב על ה'. אם הוא נענה בשלילה, אז זו נקודה לבחינה מחודשת של הנושא. ניתן מכאן להבין כי לא תמיד דחייה פירושה ריחוק רגשי. אפשר לדחות גם אדם אהוב. ההבנה של הנקודה הזו עשויה להקל עבורנו את תחושת הכאב.
ייתכן וכאן טמון ההסבר ללשונו של משה: "וַיִּתְעַבֵּר ה' בִּי לְמַעַנְכֶם". מה פירוש "למענכם"? איזו טובה תׅצמח לעם מהידיעה שמשה הוא בחזקת "מסורב עליה"?
 כמה מסורבי עליה היו לעם הזה? כמה יהודים התפללו להגיע לארץ במשך אלפיים שנה ולא זכו? וכמה פעמים הדברים שקיבלנו לא עלו בקנה אחד עם המשאלות שלנו?
אומר לנו משה: גם אני כמוכם. מסורב עלׅיה, מסורב בקשה. אל תתייאשו. למענכם אני נשאר בגלות. אני אׅתכם, כל אלו שלא זכו לממש את החלום הנכסף ביותר. אלו שהתגעגעו מרחוק, אלו שראו את האור אך נשארו בתוך המנהרה. חיזקו ואמצו.
אני מאחלת לכולנו, שכמו משה רבינו נדע לקבל, למרות הכאב, את הסירוב מריבונו של עולם, למימוש כל חלום שלנו, ונזכור שאין פירושו של הסירוב היעדר אהבה

 

Go Back  Print  Send Page
כל הזכויות שמורות ©
לייבסיטי - בניית אתרים